DSC_0196_Fotor.jpg

  Najczęściej zadawane pytania  

 

Znajdziesz tu informacje na temat:

  1. Metod i form pracy żłobka - opis naszej dydaktyki i podejścia psychologicznego
    2. Jedzenia w żłobku
    3. Planu dnia

    4. Wyżywienia 

1. Jakimi metodami i formami pracy posługujecie się w Waszym Żłobku?

Nasze główne metody i formy pracy pedagogicznej:

DYDAKTYKA:

- Imaginative Play - czyli nasz autorski program zajęć bazujących na naturalnej kreatywności dziecka, rozwijających: wyobraźnię, nieszablonowy sposób myślenia oraz poszukiwania rozwiązań, inteligencję emocjonalną i działanie w grupie, myślenie logiczne, przyczynowo-skutkowe; uważność, koncentrację i skupienie. Na zajęciach Imaginative Play wszystko jest możliwe - Twoje dziecko może przemierzać bajeczne krainy, zamieniać się w dowolną postać i samodzielnie tworzyć scenariusz swojej własnej opowieści.

- Multisensoryka - dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami. Mając to na uwadze, tworzymy otoczenie (tablice manipulacyjne w pokojach, zabawki edukacyjne, wykorzystanie naturalnych surowców) i zajęcia, które pozwalają dziecku czuć, smakować, słyszeć, poznawać zapachy, wypróbowywać dotykiem i widzieć jak najwięcej bodźców sprzyjających rozwojowi. Nie znajdziecie u nas zabawek na baterie - grających, świecących. Chcemy, aby dziecko było otoczone zabawkami, na które ma na wpływ i nie jest ich biernym odbiorcą, a twórcą swojej zabawy. Zobacz poniżej zdjęcia z naszych zabaw multisensorycznych.

 

- Prowadzimy muzyczne zabawy w języku angielskim, które poprzez połączenie śpiewu, wesołych dźwięków

i dobrej zabawy, wspierają dziecko w obecnej i dalszej nauce języka.

- Hortiterapia. Organizujemy autorskie zajęcia sensoryczno-przyrodnicze o nazwie Zielnik.

Modelujemy u dzieci troskę i regularne dbanie o naturę. Wspólne pielęgnowanie naszych pięknych i bezpiecznych dla dzieci roślin sprzyja rozwojowi inteligencji, poprawie samopoczucia, rozwoju uważności oraz troski. Jednocześnie są to zajęcia pełne bodźców sensorycznych - dziecko dotyka roślinek, roztaczając wokół piękny zapach między innymi mięty, bazylii, kolendry, melisy, rozmarynu, codziennie ogląda rozwój ziół, może też spróbować ich smaku. 
Dla bezpieczeństwa dzieci używamy certyfikowanych BIO ziół oraz specjalnej BIO ziemi przeznaczonej dla ziół i warzyw, która składa się wyłącznie z naturalnych składników, wzbogaconych nawozem organicznym o wysokiej zawartości składników odżywczych. Ziemię wzbogacamy dodatkiem keramzytu, naturalnie wypalonego z gliny ilastej.

- Metoda opowieści ruchowej J. G. Thulina, szwedzkiego pedagoga. Polega ona na wykorzystywaniu bajek, legend, różnych historii do wyrażania ekspresji ruchowej przez dziecko, przeżywania przez nią/niego opowieści na swój własny sposób oraz wyrażania jej. Poza ćwiczeniami ruchowymi, rozwijana jest ekspresja i wyobraźnia ruchowa,  fantazja oraz sfera emocjonalna.

- elementy metody Marii Montessori. Podążamy za dzieckiem, pamiętając o jego chłonnym umyśle. Dostosowujemy otoczenie do jej/jego możliwości. Obserwujemy fazy sensytywne dzieci, aby przystosowywać zajęcia do ich bieżących potrzeb rozwojowych. Dzieci w Domowym Żłobku MIŁO uczą się od siebie wzajemnie, pomagają sobie oraz wspierają się. Nie rywalizują, nie muszą zabiegać o uwagę, ponieważ otrzymują ją od nas stale i bezwarunkowo.

Szkolimy się, współpracując z Association Montessori Internationale.

- Metoda Dobrego Startu Marty Bogdanowicz. Mając na uwadze, że po zakończeniu przygody ze żłobkiem, dziecko wkroczy w świat przedszkola, chcemy pomóc jej/jemu jak najlepiej przygotować się do tego etapu. Planujemy zatem aktywności, dzięki którym dzieci przygotowują się do przyszłej nauki pisania oraz wielu innych umiejętności. Stawiamy na ćwiczenia motoryki małej w codziennych zabawach, usprawniające pracę mięśni odpowiedzialnych za pisanie, a także prawidłową rotację nadgarstka i wiele innych umiejętności.

- Muzykoterapia. Muzyka ma wielką moc. Potrafi sprawić, że najbardziej pochmurny dzień staje się piękny i wyjątkowy. Doceniamy rolę muzyki, dlatego codziennie włączamy dzieciom  najlepsze, wyszukane muzyczne propozycje: jazz dla dzieci, muzykę klasyczną, muzykę relaksacyjną, edukacyjne piosenki dziecięce oraz wiele różnorodnych muzycznych niespodzianek.

- Bajkoterapia. Pomagamy dziecku w zrozumieniu jego/jej własnych emocji, nazywania ich, radzenia sobie z nimi, a także

w poznawaniu otaczającego świata. Oswajamy z tym, co jest jeszcze nieznane, czasem może straszne lub frustrujące oraz wspieramy, wykorzystując do tego bajki. Bogata biblioteczka z miłym, miękkim i przyjemnym miejscem do relaksu z książką, jest ważnym elementem naszych wnętrz.

- Różnorodne zajęcia cykliczne - zooterapia, odwiedziny cudownych, przyjaznych zwierzątek; teatrzyki; bale dla dzieci i wiele innych atrakcji.

PODEJŚCIE PSYCHOLOGICZNE:

- wychowanie zgodne z zasadami Resources for Infant Educarers RIE Magdy Gerber.

Więcej na ten temat przeczytasz klikając na przycisk poniżej

- pedagogika serca. Mamy relacyjne nastawienie do dzieci,  tworzymy poczucia bezpieczeństwa oraz zaufania, aby mały człowiek czuł się z nami jak najlepiej i rozwijał się zgodnie ze swoim potencjałem. Dajemy mu/jej przestrzeń do posiadania własnych emocji, przeżywania ich oraz empatycznie pomagamy w radzeniu sobie z nimi;

- komunikacja w Domowym Żłobku MIŁO opiera się na Porozumieniu Bez Przemocy (NVC - Non-Violent Communication). My wszyscy - rodzice, dzieci, wychowawcy, tworzymy małą społeczność. Aby budować ją na zdrowych fundamentach, w miejscu w którym każdy będzie czuł się dobrze, chcemy aby NVC obowiązywało każdą osobę przebywającą w MIŁO.  

Na czym opiera się NVC? Stawiamy na szczerość relacji, szacunek do innych ludzi, dążenie do tworzenia kontaktu.

Nie oceniamy innych osób, nie krytykujemy. Szukamy porozumienia i wspólnie wypracowanego rozwiązania. 

DSC_0282_Fotor.jpg
ip.jpg
11082348_660905937347618_3528198647102220546_o.jpg
ip.jpg

2. Jedzenie podczas pobytu w żłobku

Pyszne, zdrowe i pięknie wyglądające posiłki dla dzieci dostarcza nam specjalistyczny catering dziecięcy Smaki Babci Dany

https://smakibabcidany.pl/oferta

Potrawy Smaków Babci Dany wyróżniają się przede wszystkim:

- bardzo dużą ilością warzyw

- brakiem dodatku cukru w jakiejkolwiek postaci - jedzenie dosładzane jest świeżymi lub suszonymi owocami ,

- dużym wyborem zbilansowanych diet: dieta klasyczna, wegetariańska, wegańska, bezmleczna, bezglutenowa ,

- gotowaniem sezonowym, wspierającym układ odpornościowy maluszków,

- różnorodnymi śniadaniami, z których każde dziecko znajdzie coś dla siebie,

- bardzo dużą ilością produktów własnej produkcji - past, wędlin, pasztetów, domowych marmolad, zdrowych ciast owocowych, własnych napojów itd.

- świeżymi owocami i warzywami, jakościowym mięsem, jajkami od kur z wolnego wybiegu, zdrowymi tłuszczami i pełnowartościowym nabiałem

Posiłki doskonale nadają się do żywienia BLW - Baby-Led Weaning/Bobas Lubi Wybór, które stosujemy w MIŁO

Rodzice wybierają i zamawiają posiłki prosto z wygodnej, funkcjonalnej i prostej w użyciu

aplikacji Kid-Eat.

Ze względu na dobro dziecka, jego/jej potrzeby zdrowotne i prawo do wyrastania w zgodzie ze światopoglądem rodziny, jesteśmy otwarci na różne diety.

W zakresie przygotowywania i dostarczania posiłków współpracujemy z firmą cateringową, która specjalizuje się w żywieniu małych dzieci. Dania są przygotowywane ze świeżych produktów, bez dodatku cukru oraz soli. 

W przypadku, gdy dziecko jest karmione mlekiem mamy (jako uzupełnienie posiłków stałych), możliwe jest dostarczanie do nas mleka. Przechowujemy je w lodówce, w higienicznych warunkach, podpisane imieniem dziecka. Godzinę przed podaniem wyjmujemy mleko, aby zostało podane dziecku  w temperaturze pokojowej.


Jeśli dziecko je zgodnie z metodą BLW Bobas Lubi Wybór - Baby Led Weaning, to w naszym żłobku ten system będzie kontynuowany. Posiadamy wiedzę na ten temat, doświadczenie i nie jest nam straszne sprzątanie po posiłkach ;)
Przy naszych maleńkich grupkach na bieżąco utrzymujemy czystość otoczenia, więc z chęcią umożliwimy bobasom dokonywanie wyborów - również tych żywieniowych. 

3. Jaki jest plan dnia?

Nasz plan zawiera stałe punkty, które zapewniają dzieciom przewidywalność i poczucie bezpieczeństwa.

Są nimi posiłki i czas drzemki/relaksacji. Staramy się być jak najbardziej elastyczne w reagowaniu na potrzeby dzieci, dlatego podajemy orientacyjny plan dnia.

Nie pospieszamy dzieci, zapewniamy im spokój podczas jedzenia, czynności higienicznych, wykonywania ważnych dla nich zajęć - plan jest dla dzieci, a nie odwrotnie. Z tego względu, może on na bieżąco ulegać zmianom.

Plan też możemy modyfikować po konsultacjach z rodzicami, aby był jak najlepiej dostosowany do Waszych potrzeb - wtedy informujemy każdego rodzica z czasowym wyprzedzeniem o wprowadzonych z Waszym udziałem zmianach. 

7:30 - 8:30 dzieci przychodzą do żłobka. Wykonujemy czynności higieniczne przed śniadaniem

9:00/9:30 śniadanie

10:00/10:30 zajęcia edukacyjne i sensoryczne. Przy ładnej pogodzie staramy się przeprowadzać część tych zajęć na dworze. 

10:00 - 11:30 wychodzimy na spacer/plac zabaw

 

ok. 11:30 - 12:00 I danie obiadowe - zupa

12:30 - 14:00 pora na odpoczynek, szykujemy się do drzemki lub relaksacji. Maluchy, które nie mają chęci na spanie, mają wybór spokojnych zabaw relaksacyjnych.  Dzieci odpoczywają przy cichych, delikatnych dźwiękach natury lub kołysanek. Czytamy kojącą, spokojną bajeczkę, śpiewamy kołysanki, przytulamy i głaszczemy. 

13:30/14:00 drugie danie obiadowe

do 15:30 dzieci spędzają czas na wspólnej lub indywidualnej zabawie

15:30 podwieczorek

16:00 - 17:30 spędzamy ten czas na dowolnych zabawach w żłobku lub placu zabaw, po czym rozchodzimy się do domów