top of page

Czy oddać dziecko do żłobka? Zapisać czy nie - czyli o dylemacie większości rodziców

Nie będziemy w tym wpisie namawiać Cię do korzystania z usług żłobkowych.

Nie zawsze jest to najlepszym rozwiązaniem dla każdego dziecka oraz rodzica, dlatego też nie przedstawimy klasycznych "za" i "przeciw".

Chcemy, żebyś wiedział/a, że masz wsparcie w poszukiwaniu najlepszych dla dziecka i siebie rozwiązań oraz podejmowaniu decyzji.


Każdy rodzic w pewnym momencie zadaje sobie pytania: czy to już pora, żeby dziecko uczęszczało do żłobka? Czy moje dziecko jest na to gotowe? Czy ja sam/a tego chcę?

W takich sytuacjach chcielibyśmy znać odpowiedzi i mieć gotowe rozwiązania.

Często młodzi rodzice pytają innych o doświadczenia, ich własną wiedzę, czy wypytują jak dziecko znajomych odnalazło się w żłobku. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko jest zupełnie inne, wyjątkowe, a rozwiązania które sprawdziły się u innych, nie zawsze będą najlepsze też dla nas samych.


Przygotowaliśmy ten wpis, żeby Wam pomóc i wesprzeć w Waszych decyzjach.

Zachęcamy, abyście zastanowili się nad odpowiedziami na poniższe pytania:1. Z jakiego powodu myślisz o szukaniu opieki dla swojego dziecka?


Każdy rodzic ma prawo do poczucia spełnienia w różnych sferach życia. Jeśli nie masz takiej możliwości, aby w pełni pogodzić sferę zawodową i ekonomiczną z opieką nad dzieckiem, wtedy skorzystanie z oferty żłobka może być najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednocześnie zastanawiasz się, czy spędzając z dzieckiem mniej czasu negatywnie wpłynie na Wasze relacje, to nie martw się tym. Zadowolona z pracy i innych obszarów życia mama (która ma czas i siłę na własny rozwój) buduje głębszą, lepszą jakościową więź z maluszkiem niż mama, która jest niezadowolona, czy nawet sfrustrowana. To samo dotyczy oczywiście również tatusiów.

Najlepszy rodzic w oczach dziecka to rodzic, który jest po prostu zadowolony i wewnętrznie spokojny. Dla dzieci ważniejsze jest to, jak spędzacie czas razem i czy jesteście wtedy skupieni całkowicie na nim/niej.


Jeżeli natomiast motywacją do rozważań o żłobku dla dziecka jest opinia otoczenia ("bo tak będzie lepiej"), porównywanie dzieci, czy nawet wywierana presja, to pamiętaj że to Ty sam/a wiesz co jest najlepsze dla Ciebie i malucha. To, że dzieci znajomych, czy rodziny są zapisane już do żłobka, klubu malucha czy do punktu dziennej opieki, nie musi przekładać się na Twoje decyzje. Jeśli masz taką możliwość, aby samodzielnie zajmować się swoim maluszkiem, a do tego stanowi to dla Ciebie priorytet i bardzo tego chcesz, to słuchaj głosu swojego serca. Twoja własna intuicja powie Ci najwięcej.
2. Czy jesteś gotowa/y na na rozstanie z dzieckiem i proces adaptacji dziecka w żłobku?


Proces adaptacji jest bardzo ważnym czynnikiem dla rozwoju dziecka oraz jego dalszego funkcjonowania poza środowiskiem rodzinnym.

Adaptacja jest procesem, który powinien trwać tak długo, jak potrzebuje tego dziecko. Wymaga dużego zaangażowania, a także zgranej współpracy rodzica oraz personelu żłobka.

Proces ten opiera się na stopniowym budowaniu zaufania dziecka do nowego miejsca i obcych osób. Fundamentalne dla pomyślnego jego przebiegu jest dostosowanie się do potrzeb dziecka. Adaptacja powinna odbywać się w spokojnych, radosnych warunkach, bez pośpiechu i łagodnie, w tempie malucha.

Aby tak się stało, zastanów się nad swoją własną gotowością - Twój maluszek będzie bardzo potrzebować w tym okresie wsparcia psychicznego, pozytywnego oraz pogodnego nastawienia.

Jeśli nie masz takiej pewności, to zastanów się nad odłożeniem decyzji o zapisaniu dziecka do żłobka na trochę później. W tym czasie zadbaj o swój komfort psychiczny, o siebie samą/samego. Powrócić do planów żłobkowych możesz trochę później, gdy zyskasz już pewność o własnej gotowości do tego etapu.


Gdy podejmiesz decyzję o rozpoczęciu adaptacji i zaczniecie wspólne wizyty w żłobku, ważne jest abyś miał/a zapas czasu dla dziecka - zaplanuj wcześniej, aby mieć go pod dostatkiem. Niech poczuje, że jesteś wtedy tylko dla niej/niego, a pierwsze zabawy w żłobku staną się początkiem pięknej, radosnej przygody.


W rozwianiu wszelkich wątpliwości pomogą Ci ciocie, które otoczą opieką Twoje dziecko.

Pytaj je o wszystko, co chcesz wiedzieć. Są po to, aby Was wspierać i dzielić się swoją wiedzą.

Aby zobaczyć, jak szczegółowo wygląda proces adaptacji w Domowym Żłobku MIŁO, kliknij na niebieski przycisk poniżej:


3. Jakie są Twoje oczekiwania wobec żłobka?

Przemyśl, co jest dla Ciebie i dziecka najważniejsze


Decydując się na zapisanie dziecka do żłobka, czeka Cię wybór miejsca, które będzie najlepsze dla Twojego dziecka. Może to nie być łatwym zadaniem, dlatego proponujemy zrobić listę oczekiwań zanim rozpoczniesz poszukiwania.


Pomocne mogą być na przykład pytania:


  • Czy moje dziecko będzie lepiej czuło się w małej i kameralnej grupce, czy jest na tyle śmiałe i przebojowe, aby dołączyć do dużej grupy?


  • Czy wolę, aby przebywało w kameralnej sali, gdzie opiekunki mogą szybko zbliżyć się do dziecka i zareagować na jego potrzeby albo nagłą sytuację, czy preferuję większe wnętrza?


  • Ile opiekunek zajmuje się jaką liczbą dzieci w jednej sali? Im mniej dzieci pod opieką będzie miała ciocia, tym więcej czasu i uwagi przeznaczy Twojemu dziecku


  • Czy personel w żłobku jest stały, czy często się zmienia (warto podpytać o to osoby, które dobrze znają żłobek) - bardzo ważne jest, aby ciocia do której Twoje dziecko się przywiąże i zaprzyjaźni z nią, nie zniknęła nagle z życia malucha. Duża, częsta rotacja pracowników może niepokoić i świadczyć o warunkach w żłobku, organizacji, codziennej atmosferze w tym miejscu itp., co jest bardzo istotne dla samopoczucia dzieci


  • Ile naprawdę kosztuje żłobek? Czy jestem gotowa/y dopłacać za zajęcia dodatkowe? Dowiedz się, czy czesne obejmuje wszystkie zajęcia jakie są w żłobku prowadzone. Jeśli nie, to weź pod uwagę pełną kwotę. Zazwyczaj rodzice decydują się na dodatkowe zajęcia odpłatne, nawet jeśli dziecko ich nie potrzebuje, aby mogło uczestniczyć w nich na równi z innymi dziećmi i nie czuło się odizolowane od reszty
4. Zobacz wybrane żłobki na własne oczy


Skontaktuj się z wybranymi żłobkami. Warto zwrócić uwagę na to, jak się tam czujesz i jak oceniasz komunikację. Czy atmosfera jest naturalna? Jak rozmówca reaguje na Twoje pytania, czy uważnie Cię wysłuchuje i cierpliwie wszystko tłumaczy? Czy ma dla Ciebie odpowiednio dużo czasu, poświęca go wyłącznie Tobie i nie przeprowadza spotkania w pośpiechu, zniecierpliwieniu?


Obejrzyj cały żłobek, także kuchnię i łazienkę, to również są ważne miejsca.


Osobiście, uważamy że na pierwszym spotkaniu nie powinnaś/powinieneś mieć podsuwanej do podpisania umowy. Chyba że sam/sama tego chcesz, masz taką pewność i jest to Twoją własną inicjatywą. Decyzja o współpracy ze żłobkiem wymaga przemyślenia, zatem zazwyczaj najlepiej jest podjąć ją po powrocie do domu.Życzymy serdecznie powodzenia w rozważaniach nad żłobkiem

i poszukiwaniach przyjaznego miejsca dla Waszego maluszka :) Zespół Domowego Żłobka MIŁO

114 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page