top of page

Dlaczego muzyka ma znaczenie? Neuronauka o wpływie edukacji muzycznej na rozwój małego dziecka

  • Wczesny kontakt maluszka z muzyką może mieć bardzo korzystny wpływ na jego/jej rozwój

  • Badania wskazują, że muzyka działa uspokajająco i relaksująco na niemowlęta oraz wyraźnie skraca czas płaczu dziecka

  • Trening muzyczny we wczesnym wieku (najpóźniej do 7 roku życia) aktywizuje obszar pierwszorzędowy kory mózgowej, związanego z kontrolą czynności ruchowych. Czytając dalej, dowiesz się jakie to ma znaczenie dla Twojego dziecka


Kołysanki są śpiewane przez mamy niemal na całym świecie, w prawie każdej kulturze. Pozwalają budować relację z dzieckiem, jeszcze przed narodzinami, a później ją wzmacniać.


Dzieci do 2 roku życia mają niebywałą zdolność do uczenia się i przyswajania nowych informacji

o świecie, a codzienny kontakt z muzyką ma wpływ na ich procesy pamięciowe. Naukowcy podkreślają związek między słuchaniem muzyki w tym wieku, a zdolnością do efektywnej nauki języków (Nakata, Trehub). Muzyka i język mają wiele cech wspólnych - rządzą nimi bardzo konkretne reguły oraz są formą komunikacji między ludźmi. Do 6 miesiąca życia dzieci preferują słuchanie melodii przewidywalnych i przyjemnych (Trainor, Heinmiller). Rozróżniają wyższą oraz niższą tonację, a także poszczególne dźwięki (Trehub, Trainor, Unyk). Obserwacje o zdolnościach słuchowych i poznawczych małych dzieci dają nam wiedzę o tym, że warto wcześnie wprowadzić dziecko w świat muzyki, podobnie jak nauki języka obcego.


U dzieci w wieku żłobkowym, odpowiednia muzyka słuchana przez dziecko w żłobku i domu, ma wpływ relaksacyjny i wyciszający, zarówno na malucha, jak też na jego opiekunów. Wspólne jej słuchanie oraz śpiewanie zwiększa poczucie więzi, a także rozwija u dziecka kompetencje społeczne. Niekiedy powtarzamy, za Jerzym Waldorffem, jego słynne powiedzenie: "Muzyka łagodzi obyczaje". Sprawia, że stajemy się życzliwsi, bardziej pogodni, potrafi połączyć ludzi ponad podziałami. Każde chwile na co dzień, kiedy zaśpiewamy z naszymi dziećmi lub dla nich, są wartościowe, ważne i potrzebne.


Muzyka aktywizuje obszar pierwszorzędowy kory mózgowej (Steele, Bailey, Zatorre, Penhune)

u dzieci do 7 roku życia. Obszar ten związany jest z kontrolą motoryki, czyli czynności ruchowych. Trening muzyczny do 7 roku życia w formie dobrze dobranej do potrzeb i zainteresowań dziecka muzykoterapii, połączonej z grą na instrumentach, może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwijania talentu, koordynacji ruchowej podczas grania na instrumencie oraz pasji do tworzenia.


Dzieci kochają muzykę. Zwłaszcza, gdy mogą aktywnie włączać się w muzyczne aktywności - śpiewać, kołysać się do lubianej melodii, tańczyć, w dowolny i wybrany przez siebie sposób wyrażać ekspresję, jak też grać na instrumentach. A dla dziecka w wieku żłobkowym instrumentem może być wszystko: nie tylko cymbałki, tamburyn, grzechotka, ale również słoiczek wypełniony kaszą, garnki i drewniana łyżka kuchenna jako zestaw do perkusji. Przykłady można mnożyć niemal w nieskończoność.

Czy zauważyłaś/eś u swojego dziecka, jak bardzo lubi bawić się przedmiotami, które wydają dźwięki? Wyobraźnia nie ma granic, gdy takie przedmioty znajdą się w dziecięcych rączkach.Zobacz jak wspieramy rozwój muzyczny dziecka w Domowym Żłobku MIŁO

Publikacje naukowe, które wykorzystałam przy tworzeniu tego wpisu, a także w mojej praktyce pedagogicznej:

  1. Nakata, Trehub, Infants’ responsiveness to maternal speech and singing. Japan, Canada 2003.

  2. Steele, Bailey, Zatorre, Penhune, Early Musical Training and White-Matter Plasticity in the Corpus Callosum: Evidence for a Sensitive Period.

  3. Trehub, The developmental origins of musicality, Nature Neuroscience 6, s. 669-673.

  4. Trehub, Unyk, Henderson, Children's songs to infant siblings: parallels with speech.

  5. Trainor, Heinmiller, Infants prefer to listen to consonance over dissonance. Infant Behavior and Development 21, s. 77-88.


81 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page